Camino Portugues Variante Espiritual - Zinvol Reizen

Camino Português Deel 2: Van São Pedro de Torre naar Santiago via de Spirituele Variant

Na de eerste etappes van de Camino Português door Portugal, zette ik mijn pelgrimstocht voort van São Pedro de Torre richting Santiago de Compostela. Bij Pontevedra stond ik voor een bijzondere keuze: de traditionele route volgen of kiezen voor de Spirituele Variant, de alternatieve route die over de Ría de Arousa voert. Ik koos voor het avontuur van het water.

De Variante Espiritual is een bijzondere aftakking van de Camino Português die je meeneemt langs de kust, door prachtige bossen, en via de legendarische Translatio boottocht naar Padrón. Wat volgde was een reis vol contrasten: van een super relaxte plek in Os Castanos waar ik geen stap meer verzette, tot een koude, mistige boottocht over de ría. Van slecht weer dat me deed besluiten een paar dagen rust te nemen in Padrón, tot een spontaan uitstapje naar de heerlijke eiland Ons.

Deel 2 Camino Português Spanje

Dit deel van de Camino Português leerde me vooral één ding: de mooiste momenten op de Variante Espiritual ontstaan vaak wanneer je flexibel blijft en de pelgrimstocht zijn eigen tempo laat vinden. In dit tweede deel neem ik je mee van São Pedro de Torre naar Santiago de Compostela, via herbergen die je niet wilt verlaten en omwegen die precies goed uitpakken.

Dag 7: São Pedro de Torre naar O Poriño

Afstand: ca. 23.8 km

Vanuit São Pedro de Torre vertrok ik lekker op tijd en liep de lange, ietwat saaie weg naar Valença. Daar nam ik een heerlijk ontbijtje op het pleintje in het oude centrum. Ik merkte ook dat de laatste 100+ kilometers ingingen want ik kreeg de vraag van een groepje kersverse pelgrims hoe zij konden regelen dat hun tas door gestuurd werd naar hun volgende hotel.

Het portuguese Fortaleza de Valenca - Camino Português

Na mijn ontbijt liep ik door naar Spanje, Tui over de lange brug. Na Tui nam ik ook al een colaa’tje op een terras en daarna liep ik pas verder. Onderhand was het al halverwege de ochtend. Ik genoot van het weer, ik genoot van de weg door een prachtig bos en maakte een foto van zo’n eeuwenoude brug. Die uitgesleten stenen, ik keek er met fascinatie naar en verdween in een gedachtengang over hoeveel pelgrims hier al overheen gekomen zijn.

Een eeuwenoude brug op de camino Português - Spanje

Uiteindelijk vond ik een paar kilometer voor O Poriño een heerlijk tentje om te lunchen en kon ik de laatste kilometers rustig wandelen, na nog een heerlijk stukje complementario door het bos kwam ik in de leuke stad O Poriño uit.

O Porrino - camino portugese in Spanje

Overnachting: €25,00 Albergue Casucho Da Peregrina in O Poriño

Dag 8: O Poriño naar Arcade

Afstand: ca. 23.1 km

Ook deze dag deed ik het lekker rustig aan. Ik had nog genoeg tijd om naar Santiago te komen voor de door mij georganiseerde pelgrimsreis. Dus ik liep heerlijk, knoopte gesprekjes aan met medepelgrims en nam foto’s van de omgeving.

Vroege ochtend op de camino - eucalyptus en mist

Toen ik het tijd vond om te lunchen verviel ik toch even in mijn oude, snelle gang van zaken. Er stond een enorme rij bij de kassa…en er stond 1 persoon te helpen. Ik liep door, alsof ik haast had… Bij de volgende locatie, ik moest toch echt wat eten, was precies hetzelfde aan de hand. Veel (nieuwe) pelgrims en maar 1 persoon stond te helpen.

Ik ging er toch maar bij staan en toen ik even stond te wachten zakte dat gevoel ook weer van haast, niet lang willen wachten en snel mijn lekkere kop cafe con leche hebben. En zo genoot ik zelfs van het aanzicht van alle nieuwe, kersverse pelgrims die nog bezig waren met het in orde maken van hun schoenen/bagage oid.

Ik kwam in de stad Redondela en zocht er een restaurant, nadat ik door het centrum liep kwam ik terug bij het eerste restaurant en plofte daar neer op het terras. Weinig inspirerends voor mij op de kaart en ik koos een simpele pasta. Toen ik later doorliep kwam ik toch langs een restaurant waar ik heel graag gezeten had: Rootbark EtnoBrunch aan de Rua Pai Crespo waar de camino exact langs liep maar ik niet kwam omdat ik de winkelstraat bleef volgen in mijn zoektocht naar een restaurant.

Landschap Galicie op weg naar Santiago
Net voor Redondela krijg je mooi uitzicht over de omgeving

Na Redondela kreeg ik het mooiste stuk van deze dag. Langzaamaan gingen we omhoog en kreeg ik een steeds mooier uitzicht over de omgeving. We liepen in de omgeving van Rio de Vigo en die uitzichten zijn echt geweldig. Ik nam de hogere route om nog betere uitzichten te krijgen en zag een brandje aan de overzijde van het water woekeren. Later zag ik idt ook op het nieuws.

De Canadezen die ik sprak bleven wat lager lopen en zag ik later in mijn herberg zitten. Zij hadden ook volop genoten van deze prachtige wandeling. Mijn herberg, A Filla do Mar heeft een zwembad en daar maakte ik volop gebruik van. Het was warm en het gezelschap was goed! Veel bekende gezichten uit de herberg in São Pedro de Torre.

Afkoelen bij de herberg - Camino Portugues

Overnachting: €40 Albergue A Filla do Mar (met zwembad en incl diner/ontbijt)

Dag 9: Arcade naar Pontevedra

Afstand: ca. 13.4 km

Ik begon die ochtend te wandelen en in eerste instantie liep ik wat door een saaie buitenwijk. Op een gegeven moment maakte ik zelfs nog een filmpje met de tekst, je zult hier maar wonen… En nog geen 50 meter verderop krijg ik me toch een mooi uitzicht. Alles was anders, deze eeuwenoude brug is toch echt fantastisch?

Eeuwenoude brug Ponte Medieval de Pontesampaio - camino Portugues
Ponte Medieval de Pontesampaio

Het is de prachtige brug in Ponte Sampaio. Ik liep er in de ochtend, de zon kwam net door en alles was echt perfect! Aan de overzijde klim je langs de bekende horreo naar boven om terugkijkend nog een keer zicht op de brug te krijgen. Wat een fantastisch stukje camino.

Eeuwenoude brug Ponte Medieval de Pontesampaio - camino Portugues
Prachtig stukje op deze camino

Hierna kwam ik door het mooie landschap te lopen over de oude pelgrimsroute, je weet wel over die uitgesleten stenen. Daar waar je de historie er gewoon van af voelt druipen. En dan in eens midden in een eucalyptusbos kom je bij een super leuk koffietentje, er werd wat muziek gespeelt en de sfeer was er heerlijk.

De Eeuwenoude weg naar Santiago de Compostela

Net voor Pontevedra lopen we langs het water en onder een mooie brug door. Als ik dan de stad in loop ga ik eerst lunchen en als ik incheck kom ik de eerste tijd niet meer buiten. Het was tijd om te werken, ik had de laptop niet voor niks bij me. In de avond ga ik nog lekker even wat eten en ik ga op tijd naar bed.

Overnachting: €27 Toruqua Hostel in Pontevedra
Ook verbleef ik eens in Bulezen Urban Hostel voor €28 (deze vond ik echt heel fijn en schoon)

De Keuze: Camino Portugués Spirituele Variant (Variante Espiritual)

Bij het kruispunt koos ik zonder twijfel voor de Camino Spirituele Variant. Ik was erg nieuwsgierig naar dit deel van de camino, ik had er al veel over gehoord. Terwijl andere pelgrims de kortere route naar Santiago namen, sloeg ik linksaf richting de kust. Deze spirituele variant beloofde meer natuur, meer rust, én de iconische boottocht. En ja, ook een dag langer wandelen. Maar dat was voor mij juist geen nadeel, ik was nog lang niet klaar met de Camino en had geen haast om in Santiago aan te komen.

Camino Variante Espiritual - Spanje

Dag 10: Pontevedra naar Os Castanos

Afstand: ca. 27.8 km (langere etappe)

Ik ging de lange brug over het centrum van Pontevedra uit. Als je mooi op tijd bent dan zie je alle lampjes nog in de brug als het donker is. Het was een mooi afscheid van deze stad. Na .. kwam ik dan aan bij de scheiding van wegen, links de Variante Espiritual op en rechts de Portugues blijven volgen.

Verbaasd liep ik alleen linksaf, ik liep al een tijdje tussen een aantal pelgrims maar ze lieten zich allemaal niet afleiden door het bord en deze afslag. Ik liep alleen door en uiteindelijk echt door een prachtig stuk eucalyptus bos.

Eucalyptus bos - Camino Portugués Spirituele Variant

Heel goed voorbereid was ik niet en op een gegeven moment bedacht ik me of ik niet wat meer eten mee had moeten nemen. In geen velden of wegen was iets van een dorp te bekennen. Totdat ik zo ineens het bos uitkwam, op een weg stond bij een kerk en naar links keek en een uithangbord zag. Dit zijn echt de leukste dingen van de camino…als je niets voorbereid. De instant happines die je dan voelt is priceless!

Niet veel later zat ik heerlijk te ontbijten aan een tafeltje met een broodje en cafe con leche.

De wandeling hierna bleef mooi en bleef me verbazen op meerdere fronten. Ik kwam langs het prachtige klooster Mosteiro de San Xoan de Poio, kort liep ik even naar binnen en ik liet een mooie foto van de pelgrim Jacomijn 🙂 maken voor de ingang.

Mosteiro de San Xoan de Poio - Camino Variante Espiritual
Meerdere kloosters op de Camino Portugués Spirituele Variant

Meerdere keren kwam ik een vader en zoon tegen uit Zwitserland. Pas bij een mooi uitzichtpunt na Combarro kwamen we in gesprek. Wat was het tot nu toe een prachtige wandeling, Cambarro langs het strand en via de straatjes omhoog langs mooie horreos. En nu dit verre uitzicht.

Uitzicht op de Variante Espiritual - Camino Português
Wat kan ik daar dan toch weer blij van worden

Lange wegen brachten me daarna bij het klooster van Armenteira waar ik een heerlijke lunch bestelde en waarna ik ook het klooster bezocht.

Mosteiro de Santa Maria da Armenteira - Camino Variante Espiritual

Ik moest nog een heel aantal kilometers wandelen en begon er vol goede moed aan. En wat genoot ik van het bosperceel waarin ik kwam te lopen. Langs de kabbelend stroompje waarbij een heel aantal huisjes staan, huisjes waar vroeger de molenstenen draaiden. Wat gaf het een unieke sfeer aan dit pad. Ik liep met veel dagjesmensen in het begin maar hoe verder ik liep hoe rustiger het ook werd.

Zo'n historisch interessante plek dit bos - Variante Espiritual - Camino Português
Wat een prachtig stuk bos op de Camino Português

Voor Os Crusceiros kwam ik pas weer echt uit het bos en na het oversteken van een grote weg kwam ik toen aan bij Os Castanos. Wat was ik blij dat dit gewoon aan de route lag en ik me zo kon melden en kon genieten van mijn eigen kamer.

Veel pelgrims boeken eerder een herberg op deze etappe. In het mooie Combarro (wat ik helemaal snap) of in Armenteira nabij het klooster (Pousada Armenteira $$). Dat zijn ook perfecte plekken om te stoppen. Ik had graag bij Armenteira willen stoppen maar alles was helaas volgeboekt.

Overnachting: €45 Os Castaños Restaurante – Hospedaje Een heerlijke plek, waar ik mijn eigen kamer had, genoot van het avondeten op het terras. Er is niets in de omgeving en dus hoef je geen stap meer te zetten!

Dag 11: Os Castanos naar Vilanova de Arousa

Afstand: ca. 21 km

Die ochtend begon ik weer te lopen en al snel liep ik weer langs het water, net als het laatste deel van gister. Niet zo mooi door het bos maar langs veel druivenplantages en agrarisch land. Op een gegeven moment, net als ik er erg zin in heb, kom ik bij een brug uit waar ik over moet steken en kan ik naar een restaurant om even mijn dagelijkse cafe con leche te bestellen.

Hierna loop ik weer verder langs het water. Na een tijdje kom ik door een mooi oud plaatsje te lopen, ik zie een mooie poort en brug. Ik ben bij Ponte Arnelas waar je een mooi oud huis vindt wat helemaal volgeplakt is met de schelp die wij als pelgrims aan onze tas hebben hangen.

Heerlijke bospaden langs water - Camino Portugués Spirituele Variant

Op een gegeven moment begint het landschap te veranderen. Ik merk dat ik richting kust kom te lopen. Het voelt ook weer fijn en lekker om richting de kust te gaan. Als de kust in zicht is loop ik nog een stuk langs het water voor ik de brug oversteek om uit te komen in Vilanova de Arousa.

Overnachting: €55 La Chungita Vilanova de Arousa – Ook hier had ik een eigen kamer. Een paar dagen terug boekte ik de boot voor de overtocht en kon ik alleen nog terecht om 8 uur in de ochtend en dus moest ik wel in Vilanova de Arousa overnachten. (onderin dit artikel een link naar de website voor de boottocht)

Dag 12: Boottocht naar Pontecesures (en kort stukje naar Padrón)

Boottocht: ca. 2,5 uur over de Ría de Arousa Gelopen: Pontecesures naar Padrón, ca. 8 km

Vilanova de Arousa - vroeg in de ochtend
Toen ik nog niet wist hoe koud ik het zou krijgen..

Toen ik wegging in Vilanova de Arousa was het nog prima weer. Maar wat was het koud en mistig op de boot.

Ik kan echt aanbevelen om op tijd te reserveren zodat je om 10 uur met de boot kan of evt nog later op de dag. Er werd van alles uitgelegd in het begin van de boottocht, over de visvangst en de vele kruizen die je onderweg tegenkomt. Het is een soort kruisweg lijkt het en ik vond het wel echt apart om mee te maken maar man wat kreeg ik het koud!

Halverwege kreeg ik van de man op de boot nog een extra jas waar ik erg blij mee was. Maar toen ik over kwam was ik tot op het bot koud. Ik ben bij het eerste koffietentje naar binnen gegaan, over de brug links, en heb daar twee cafe con leche gedronken en wat gegeten. Ondertussen kwam mijn besluit vast te staan. Ik sluit mijn Camino Portugués hier tijdelijk af.

Rustdagen op de Camino Português : Slecht weer en een uitstapje

Het besluit om te stoppen

Als ik door zou lopen dan was ik binnen 2 dagen in Santiago. Daar wilde ik eigenlijk niet al zo snel zijn want mijn volgende pelgrimsreis was pas een paar dagen later. De herbergen in Santiago zitten vaak vol en zijn wat prijziger dus besloot ik om terug naar Pontevedra te reizen.

Vanaf Pontesecures waar je met de boot aankomt kun je makkelijk met de trein naar Pontevedra reizen en dat is wat ik deed. In plaats van mijn weg vervolgen ging ik weer de brug over en liep ik richting het station.

Bezoek Ons Eiland - Pontevedra, Spanje

Ik had eerder gezien dat er een aantal mooie eilanden voor de kust van Galicië liggen en daar wilde ik er graag een van bezoeken. Mijn eerste idee was om naar de Cies eilanden (beter vanaf Vigo te plannen) te gaan maar dat bleek op korte termijn niet meer mogelijk maar het eiland Ons was wel te boeken.

Een paar dagen later ging ik terug naar de Camino Português 

Ik nam de trein naar Pontesecures en liep naar Padron. Dit was maar een kort dagje en daardoor kon ik even naar het prachtige Santiaquino do Monte. Een mooi kerkje op een berg aan de rand van Padron met uitzicht over Padron.

Overnachting: €24 A Barca de Pedra in Padrón (Prima plek maar de badkamer vond ik niet heel fijn)


Dag 13: Padrón naar Escravitude

Afstand: ca. 12 km

Na een kop heerlijke koffie in een authentieke bar in Padron start ik mijn wandeling de stad uit. Ik vind dit telkens zo leuk om dit te zien. Ergens is het zo vertrouwd om in zulke barretjes te zitten, neem van mij aan dat de muziek ook bij het beeld past. De sfeer is dus compleet.

Cafe con leche in Padron - Camino Portugese

Het was een beetje regenachtig maar gelukkig loop ik tussen het meeste door. Als ik langs de grote weg een kop koffie bestel regent het weer iets en als ik verder ga is het alweer voorzichtig zonnig. Wat een geluk.

Lopend richting Santiago de Compostela

Ik heb meerdere gesprekken met mede pelgrims die, net als ik, tegen het eind van hun Camino Português lopen. Morgen is het namelijk de laatste dag etappe naar Santiago. Als je wil zou je vandaag al door kunnen lopen naar Santiago, het is nog maar 13 km. Maar op die laatste kilometers vertragen de meeste pelgrims nog meer dan dat ze al deden in de afgelopen dagen/weken.

Onderweg kom ik vele horreo’s tegen maar ook waterplaatsen waar vroeger kleding gewassen kon worden.

Overnachting: €27 Villa Vieira in Escravitude

Deze herberg was echt super, net open en met zwembad. Heerlijke badkamer, super fijn bed en naast de kleine supermarkt. De eigenaar heeft ook de herberg da Vieira een paar kilometer na Escravitude. Ik was daar maar het was vol, de eigenaar kwam me ophalen en bracht me naar de villa.


Dag 14: Escravitude naar Santiago de Compostela

Afstand: ca. 13 km

Met enigzins tegenzin begon ik dan toch aan de laatste etappe van de camino Português. het was heerlijk weer en de route bracht me al snel het platteland van Galicie in. Mooie verre uitzichten en slierten met pelgrims voor mij die opgetogen en met frisse moed richting Santiago trekken.

Onderweg kom ik een aantal politiemensen op paard tegen. Super leuk en ik ben erg verrast dat ik zelfs nog een mooie stempel krijg van een van de mannen. Dit maakt ook deze camino Português zo leuk! Het ongedwongen contant met allerlei mensen, niet eens allen je medepelgrims.

Mijn mooiste stempel natuurlijk, van de politie - Camino de Santiago
Mijn mooiste stempel natuurlijk, van de politie – Camino Português

En dan net voordat ik echt richting Santiago loop kom ik door een tunnel. Er wordt mooie muziek gespeeld en als ik die hoor dan weet ik dat ik bij die tunnel aankom. Hier heeft mijn eerste pelgrimsgroep (april 24) een ode op de muur geschreven voor onze te vroeg ontvallen medepelgrim Aloys. Ik wordter emotioneel van en sta even stil, overdenk – luister – besef… het leven kan soms zomaar voorbij zijn. Aloys wilde nog mee vorig jaar op de Fishermen’s Trail en was zo fit nog en toen bleek hij ziek en overleed binnen enkele maanden.

Kort na deze tunnel verdwijn ik het stedelijk gebied in en loop ik lange wegen naar het centrum van Santiago om via de drukke winkelstraat dan het plein bij de kathedraal op te lopen.

Dit keer word ik daar niet emotioneel van. In de laatste jaren ben ik al zo vaak binnen gekomen en ik moet eerlijk bekennen.. Ik wordt wel telkens emotioneel als ik met mijn ‘klanten’ binnenkom, ik zie bij hen op de gezichten zoveel gebeuren en dat doet altijd wat met mij.

Aankomst Santiago de Compostela Spanje

Nu sluit ik een prachtige tocht af en in mijn hoofd ben ik al bezig met de kersverse pelgrims die een dag later komen om de voor hen nieuwe ervaring aan te gaan. Ik heb daar zin in en ik meld mij bij mijn vaste herberg waar ik altijd hartelijk ontvangen wordt.

Overnachting: PR Blanco in Santiago


Reflectie op de Camino Espiritual

Ik vond dit laatste deel van de Camino Portugués met de Spirituele Variant vond ik echt geweldig. Heerlijk rustig wandelen en prachtige vergezichten en eucalyptusbossen. Bijna het gevoel van de Camino Finisterre die ik eerder dit jaar liep. Daar was het ook heerlijk rustig was en waar ik daardoor veel meer contact had met de medepelgrims. ( beetje zoals mijn eerste camino in 2016)

Over eeuwenoude bruggen en paden naar Santiago de Compostela

Daarna weer terug komen in de relatieve drukte vond ik ook leuk om te zien en ervaren.

Toch vind ik het jammer dat er geen echt 100 km punt is, ik heb het gemist of het bestaat er niet? Als jij weet waar ik die had moeten zien dan hoor ik het graag.


Praktische informatie

Route volgen:

De Camino Portugués en de Spirituele Variant zijn echt super goed aangegeven maar toch gebruik ik onderweg vaak de apps Buen Camino en Camino Ninja. Die laatste vind ik fijn om de afstand goed in te kunnen schatten van waar ik naartoe ga. De Buen Camino geeft goed uitleg op plekken waar je bent, wat is er te zien en te doen. Hoe ziet de detour, de complementario route, eruit en waarom zou ik daarvoor kiezen?

Ga jij de camino lopen? Download gewoon de Buen Camino en Camino Ninja app ( beiden gratis) en dan wijst gaandeweg wel uit welke je wel of niet gebruikt.

Uitzicht op Combarro - Spanje - Camino Portugues

De Boottocht Vilanova – Pontecesures

Er zijn meerdere bedrijven waar je de boottocht kunt regelen. Ik boekte twee dagen vooraf bij het bedrijf Amare Turismo Nautico, kijk even op hun website voor je mogelijkheden of whatsapp (+34 650 41 0322) direct en krijg je instructies over hoe je een plekje kan bemachtigen.

Camino Portugués Spirituele Variant Tips

  • Boek accommodaties soms een paar dagen vooruit, vooral het deel variante Espiritual en Santiago
  • Probeer je boottocht niet te vroeg op de dag te boeken (8 uur was het koud/mistig)
  • Neem flexibiliteit in je planning voor onverwachte weersomstandigheden
Camino Portugues Variante Espiritual - Zinvol Reizen
Camino Portugués Spirituele Variant

Wil je meer lezen over de camino?

Ga jij mee op mijn pelgrimsreis de laatste 200 km lopen?

Dit artikel bevat affiliate links. Als je via een van deze links iets boekt of koopt, ontvangen wij mogelijk een kleine commissie, zonder extra kosten voor jou.

Deel dit bericht:

42887Camino Português Deel 2: Van São Pedro de Torre naar Santiago via de Spirituele Varianthttps://zinvolreizen.nl/camino-portugues-spirituele-variant-deel-2/

Reageer op dit bericht

Je email adres wordt niet gepubliceerd of gedeeld. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *


Nog geen reacties